Bokeh, rozmycie – czym jest i jak je uzyskać

Czym jest mityczny bokeh? Za Wikipedią:

jap. ボケ boke – rozmycie

Można by rzec, iż bokeh jest to po prostu rozmycie przed/za obiektem fotografowanym. Termin bokeh odnosi się jednak do obrazowania przez obiektyw punktów światła, a nie samego rozmycia, czyli chodzi nam o efekt kul światła w tle.

Pod zdjęciami umieszczam pełne, bądź skrótowe ustawienia aparatu- f jest oznaczeniem przesłony, czyli f1.8 oznacza ustawienie przesłony na wartość 1.8

 

 

Nikon D750 + Nikkor 85 1.8G @ f1.8 1/3200s iso 250

Powyższe zdjęcie pokazuje dokładnie, czym jest bokeh. Światło przedziera się między drzewami, a ostrość ustawiona została na psa i dzięki mocno otwartej przesłonie, która spłyciła nam głębię ostrości, oraz tłu oddalonemu od psa, powstały świetlne kule.

Na fajny bokeh (oraz rozmycie tła jednocześnie) składa się kilka rzeczy:

  • Tło powinno się znajdować możliwie daleko od fotografowanego obiektu
  • Ogniskowa w zoomie powinna być ustawiona na maksymalną wartość
  • Jasny obiektyw, a co za tym idzie mocno otwarta przesłona
  • Mała odległość ostrzenia

Oczywiście to są tylko wskazówki pozwalające na uzyskanie oszałamiającego efektu, ale nie oszukujmy się-nie każdy posiada jasną stałkę, czy jasnego zooma, który ułatwiłby nam pracę. Nie martwcie się! Można uzyskać bokeh również obiektywem typu „kit”, jednak wtedy trzeba zwrócić szczególną uwagę na punkty, które wypisałam wyżej, czyli dla obiektywu 18-55 ustawimy 55mm oraz przesłonę 5.6.
Będzie to prawdopodobnie mniej spektakularny efekt niż przy użyciu obiektywu, o jasności 1.8, ale powinien być wciąż w miarę satysfakcjonujący, jak na sprzęt posiadany.

Teraz wizualne porównanie:

Dwa pierwsze zdjęcia pokazują zależność rozmycia od przesłony. Na pierwszym zdjęciu możemy zaobserwować świetlne kulki, czyli bokeh, zarówno z tyłu, jak i z przodu fotografowanego obiektu.
Na drugim zdjęciu widać nieznaczne rozmycie w tle, jednak nie jest to taki efekt, do jakiego chcieliśmy dążyć.

85mm f1.8

 

85mm f8

Poniższe zdjęcie prezentuje zależność jakości bokeh od odległości tła od przedmiotu. Jak widać, umieściłam pokazową roślinkę bliżej źródła odbić światła, które powodowały powstanie kul na pierwszym zdjęciu i efekt jest już znacznie słabszy niż poprzednio.

85mm f1.8

Na ostatnim zdjęciu podeszłam bliżej z aparatem, więc odległość między matrycą a rośliną zmniejszyła się, dzięki czemu uzyskane rozmycie jest tym razem lepsze niż na zdjęciu powyżej.

85mm f1.8

Mam nadzieję, że ten krótki poradnik rozjaśnił wam choć trochę, jak osiągnąć efekt bokeh i od teraz będziecie mogli cieszyć się nim na swoich fotografiach.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *